Najlepsze blogi podróżnicze

Blogów podróżniczych w naszym kraju jest całkiem sporo. Ja jednak jestem dość wybredny. Jest tylko kilka takich, które czytam regularnie bo fascynuje mnie bądź styl pisania, bądź sposób podróży czy odwiedzane miejsca. To takie moje własne TOP 9. Poza tym jest całkiem sporo stron na które wpadam okazjonalnie, podpatruję i kibicuję. Zobaczcie sami:

Sądecki Włóczykij

sadecki

http://sadeckiwloczykij.eu/

Kuba jest najlepszym dowodem na to, że podróż można odbyć nawet do sklepu po drugiej stronie ulicy. Przecież wszystko zależy od naszego podejścia. W jego podejściu najbardziej inspiruje mnie ta fascynacja tym co bliskie. Mi osobiście odczarował zupełnie definicję podróży. Pisze on tak:

Czasem dobrze jest gdzieś wyruszyć. Wyjść z tej codzienności, która przykrywa nas szorstkim kocem rutyny. Spojrzeć na siebie i świat z innej odległości. Nie muszą to być setki kilometrów. Może mała wyprawa rowerowa do sąsiedniej wsi lub w jeszcze całkiem nieznany Ci park? Albo trekking po najbliższych górach. Osobiście ukochałem Beskidy, a najbardziej ten z rodzinnych stron – Sądecki. Dzikie lasy, dawne polany pasterskie, przytulone do zboczy górskich dolin wioski.

Poza tym wszystkim to świetny kompan wspólnych wypadów (w poszukiwaniu zorzy, pksem do Belgradu, do Laskowej itp.)

Damian Wolf Wagabunda

damian wolf wagabunda

http://wolfpaths.wordpress.com/

Są ludzie, których słuchasz i myślisz sobie; mam tak samo, dokładnie tak samo. Damian, choć podróżuje inaczej niż ja, to ma bardzo podobne refleksje i wartości do moich. Trzymam kciuki za wszystkie jego pomysły i wierzę, że nasze następne spotkanie odbędzie się gdzieś na krańcu świata.

Na lewo od centrum

1bw

http://www.nalewoodcentrum.pl/

Jola lubi poczucie wolności, subtelne światło, różnice kulturowe, melancholijną atmosferę, espresso z rana i wszystko co vintage. Pewnie dlatego wciąż fotografuje pięknym analogowym cackiem. Zawsze podróżuje z aparatem i plecakiem, autostopuje, spędza długie noce pod gwiazdami lub w domach lokalnych. Co więcej, zdecydowanie zbyt często zatrzymuje się na kawę w klimatycznych kafejkach z dobrym rockiem w tle.

Podróże Pana Szpaka

szpak

http://www.podrozepanaszpaka.pl/

Piotrek kocha Rosję i kraje byłego bloku wschodniego, a one – jestem pewien – kochają jego. Nie sposób się z nim nudzić czy smucić. Radosny amator dobrych trunków, ciekawych spotkań, autostopu i spontanicznych podróży. W jego podróżach podoba mi się taka prostota, szczerość i pasja. Czy tak naprawdę potrzebujemy czegoś więcej?

Szpaku poza tym wszystkim kocha góry, pokonuje własne ograniczenia i stopniowo z uporem zdobywa Koronę Gór Polski. Prywatnie jest świetnym kumplem z którym szukaliśmy zimy, ścigaliśmy się do Serbii i odkrywaliśmy sielskie klimaty życia w górach.

Mucha w sieci

mucha

http://www.muchawsieci.com/

Podróżuje wszędzie, gdzie tylko się da. I każdym możliwym środkiem transportu. Czasami ma ochotę na autostop, a ostatnio dużo czasu spędziła w samochodzie, którym przemierzyła setki kilometrów Turcji. I marzy się jej przejechanie ukochanego kraju dookoła. Rowerem, dla odmiany. Prawie zawsze ma ze sobą aparat. Albo smartphona, którym notorycznie fotografuje. Cieszą ją małe rzeczy, kocha naturę i wsie.

Life Good Morning

dsc_0101a

http://lifegoodmorning.blogspot.com/

Kobieta na froncie życia, która próbuje żyć w zgodzie ze sobą i podążać własną drogą. Uzależniona od miłości i podróży. Niezmiennie nocny marek i poszukiwaczka przygód.
Nie jest trendy, ale co to właściwie znaczy? Gdyby się przyjrzeć okazuje się, że czasami te trendy wyprzedza, ale najczęściej jest daleko za i dopiero po fakcie odkrywa to, co dla innych stanowi oczywistą oczywistość. Zadaje sobie bowiem pytanie: po co gonić za tym co modne, jeśli można wyznaczać to co dla nas ważne?

Paragon z podróży

paragonzpodrozy

http://paragonzpodrozy.pl/

Świetni goście. Jeden z niewielu przykładów w blogosferze, gdzie sukces nie idzie w parze z wodą sodową i zmianą podejścia do życia. Czytając ich zrozumiecie, że chłopaki ciągle robią coś co przede wszystkim im sprawia radość.

TropiMy Przygody

tropimy-przygody-podroz

http://tropimyprzygody.pl

Bartek i Koralina wyruszyli w niekończącą się podróż poślubną. A kto z nas nie lubi czytać o podróżach dookoła świata. Zaglądajcie zatem. Poznałem na żywo – świetni ludzie!

Na krańcach świata

na krańcach

http://www.nakrancach.pl/

Pierwszy raz usłyszałem Mateusza na Kolosach. Razem z Agnieszką mają na swoim koncie niesamowite wyprawy, a co więcej opowiadają z pasją, mówią o wartościach, o tym co dla nich istotne, o przekraczaniu siebie. Nie poznałem osobiście, ale czuję, że to wspaniali ludzie! 🙂

 

 

Tu też warto zajrzeć – poza nimi jest jeszcze wiele innych ciekawych stron, na które warto zajrzeć by się inspirować ciekawymi artykułami i historiami. Przekonajcie się sami:

Love Traveling

http://travelingilove.com

Ibazela pisze z ciepłem i wrażliwością. Czytasz i myślisz – lubię tę dziewczynę! Poza tym opisuje Japonię tak realistycznie, że czuję jakbym tam był. Blog o fascynacji światem, inspirujących podróżach i podróżniczym stylu życia… na etacie 😉

Librarian on the road

https://www.youtube.com/channel/UCUfshfo4WgVWiWbQ8u0p0LQ

Vlog o podróżniczych zakątkach z całego świata. Oryginalny i bardzo ciekawy. W taki sposób jeszcze nikt w polskiej blogosferze nie opowiadał.

Bolivia In My Eyes

BOLIVIA

No cóż. Boliwia, to słowo wystarczy za wszystko. Do moich ulubionych blogów musi być zaliczony ten, który traktuje o kraju w którym spędziłem ładnych kilka miesięcy swojego życia.

Bałkany według Rudej

http://balkanyrudej.pl/

Subiektywnie o Bałkanach i nie tylko. Relacje z podróży i psychodietetyczne spojrzenie na kraje Półwyspu Bałkańskiego okraszone zdjęciami i filmami oraz rudym poczuciem humoru i ironią.

Szukając Słońca

http://szukajacslonca.com/

Blog o poszukiwaniu słońca – na szlaku i na plaży. Samotnie,z plecakiem, budżetowo. Niekomercyjne Wyspy Kanaryjskie,dzika Grecja,ukochane Tatry. Dużo informacji praktycznych,jeszcze więcej subiektywnych wrażeń.

Tresvodka

http://tresvodka.com

O życiu w Chile i podróżach po Ameryce Łacińskiej. Relacje z podróży, zdjęcia, rady, przepisy, kulturowe spostrzeżenia i kulturalne polecenia.

Choose travel. Choose life

http://choosetravel.pl/

Jak oni świetnie piszą! Takie blogi chcę właśnie czytać. To mnie kręci. Blog reporterski z literackim zacięciem. inspirowany Andrzejem Stasiukiem, Robertem D. Kaplanem i Paulem Therouxem, ale chętnie wracają do USA wspominając Jacka Kerouacka i Huntera S. Thompsona.

Amused Observer

http://amusedobserver.pl

Podróże bliskie i dalekie. Ulubione rejony: Ameryka Łacińska i Afryka. Ulubione tematy: języki, kultura, kuchnia.

Podróże od kuchni

http://podrozeodkuchni.pl/

Praktyczny przewodnik podróżniczo-kulinarny po świecie. O tym, co warto wrzucić do plecaka i na ząb w innych krajach.

W Afryce

http://www.wafryce.pl

Afryka oczami Justyny Śnieżek. Podróże solo, inspiracje, praktyczne porady i fotoreportaże. Listy z Afryki.

Where is Juli + Sam

http://whereisjuli.com

O bajkowej Australii w podróży i na co dzień. O podróży dookoła świata z… happy endem 🙂 Najbardziej uśmiechnięty polski blog podróżniczy!

Zależna w podróży

http://pozornie-zalezna.blog.pl

Niezależne podróże Agnieszki Ptaszyńskiej poza szlakiem. Promocja odpowiedzialnej turystyki i wolnego podróżowania. Pisała np. o Włochach, Bliskim Wschodzie i Maroku. Wkrótce Kazachstan.

Znajkraj. Blog o podróżach rowerowych i narciarskich

http://www.znajkraj.pl/

Podróżujemy po Polsce i Europie. Na rowerach i na nartach biegowych. Sami i z przyjaciółmi.

Kami and the Rest of the World

http://www.mywanderlust.pl

Jak pogodzić pracę na etacie z podróżami tymi dalekimi, tymi bliskimi i tymi w mniej znane miejsca. A dodatkowo sporo kultury alternatywnej i street artu oraz trochę o podróżach w pojedynkę.

Gonimy Słońce

http://gonimyslonce.pl

O dwojgu takich, co wciąż uciekają przed zimą w poszukiwaniu ciepełka i przygód, czyli podróże dookoła świata w pogoni za Słońcem.

Poszli-Pojechali

http://poszli-pojechali.pl

Ciekawe miejsca, jedzenie&alkohole, street art, relacje z wyjazdów, przepisy z kuchni świata.

Biegun Wschodni

http://www.biegunwschodni.pl

Podróże po Europie, wycieczki weekendowe, wędrówki piesze, trekking rowerowy. Ją ciągnie w odludne góry, jego do europejskich stolic. Łączą zainteresowania i dzielą się doświadczeniami.

The Ollie

http://the-ollie.com

Blog łączący dwie pasje – podróże i fotografowanie. Zdjęcia i opisy wyjazdów do  klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej oraz krótkich wypadów po pięknej Europie.

Na Litwie

http://nalitwie.wordpress.com

Blog ukazujący nieznane oblicze Litwy. Galerie, podróże, informacje, kuchnia i wiele wiele więcej.

Places2visit.pl

http://www.places2visit.pl/

Podróże rodzinki najpierw dwu, potem trzy osobowej, a od dwóch miesięcy już czteroosobowej. Podróże bliższe i dalsze, po Polsce i po Europie. Może kiedyś i po świecie. Z dziećmi czy bez, w jednym miejscu trudno im usiedzieć.

Emi w drodze

http://emiwdrodze.pl

Dwa lata w solo podróży po Azji (z naciskiem na Indie i Sri Lankę), praca w Nowej Zelandii i w końcu życie na indonezyjskiej Jawie.

Agua de Coco

http://aguadecoco.pl

Dwójka Polaków, która przeniosła się do Lizbony w poszukiwaniu słońca. Piszą nie tylko o Portugalii! Na blogu dużo natury, pieszych wędrówek i dobrego jedzenia.

Hotel Spotter

http://www.hotelspotter.pl/

Pierwszy polski blog o hotelowych programach lojalnościowych. Tutaj dowiesz się jak tanio (lub za darmo) nocować nawet w luksusowych hotelach. Recenzje, promocje, porady.

Kami everywhere

http://kamieverywhere.com

Opowieści z okresów mieszkania w Bośni czy Portugalii. Wrażenia z podróży solo do miejsc spoza utartego szlaku. Blog pisany z perspektywy pasjonatki szeroko pojętej sztuki, przede wszystkim street artu.

Italia poza szlakiem

http://italiapozaszlakiem.blog.pl/

Włochy bez nadmiernej koloryzacji. Na lądzie, na morzu, przy winie, na kawie. Podróże nie tylko enokulinarne.

Mi alma es española – el mundo en español

http://mialmaespanola.pl/

Blog o krajach hiszpańskojęzycznych: podróże, ciekawostki, spostrzeżenia kulturowe, porady na temat programu Erasmus w Hiszpanii, kreatywne sposoby nauki języka hiszpańskiego, kino oraz muzyka w języku hiszpańskim.

Daleko niedaleko

http://www.dalekoniedaleko.pl

Na blogu poczytać można o podróżach w bliższe i dalsze zakątki świata, o ciekawych miejscach i ich historii, odmiennych kulturach, ludziach i ich zwyczajach, o powalającej przyrodzie. Wszystko okraszone dużą dawką fotografii.