Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Kto w świecie podróżniczym nie wie co to Kolosy? Pewnie nikt. Gdyby jednak służę dwoma słowami wstępu. Kolosy to nagrody przyznawane na spotkaniu podróżników, żeglarzy i alpinistów, które od dłuższego czasu odbywa się w Gdyni. Jest to chyba najstarsza tego typu impreza w czasie której przyznawane są nagrody w kategoriach: podróż, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku.

Kolosy – moja historia

Odkąd zamieszkałem w Gdyni, Kolosy, czyli największe w Polsce spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów wpisałem sobie do kalendarza jako „must see”. Bardzo się cieszę, że i tym razem mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu. Moim skromnym zdaniem poziom był w tym roku bardzo wysoki. Dziesięć godzin mijało jak z bicza strzelił, a niektóre opowieści jeszcze po nocy kołatały się w mojej głowie. Dla mnie osobiście Kolosy są swego rodzaju przypomnieniem. Tak jakby naraz kilkadziesiąt osób mówiło mi: „Stary, pamiętasz na co się umawialiśmy? Nie zasiedź się tylko. Czas ruszyć w świat!” Taki motywator zawsze się przydaje i daje niezłego kopa do działania. Dość powiedzieć, że po Kolosach podjąłem decyzje odnośnie wakacyjnych planów, ale do tego jeszcze mnóstwo czasu. Tymczasem chciałem się z Wami podzielić najlepszymi prezentacjami na tegorocznych Kolosach.

Najlepszymi – oczywiście w moim własnym, subiektywnym odczuciu. Dodam tylko, że nie czuję się kompetentny oceniać wielu z tych wypraw pod kątem trudności, dlatego jedynym kryterium „moich osobistych Kolosów” będzie sposób przekazu, zaciekawienie, emocje, pasja wychodząca z ekranu 🙂

(kolejność przypadkowa)

 

  1. z2strony, czyli Magda i Tomek w podróży dookoła świata

http://www.z2strony.pl/

No cóż, urzekają mnie historie z takich epickich podróży. Nie ma dla mnie znaczenia, że nie byli pierwsi, że inni wcześniej robili podobne rzeczy. To taka podróż totalna, z niekończącymi się spotkaniami, rozmowami, odkrywaniem tego co nowe, a przy okazji jakimś własnym przejściem, rozwojem, dorastaniem. Uwielbiam słuchać o takich podróżach. Magdę i Tomka czytałem od dawna i cieszę się, że mogłem zobaczyć ich na „wielkim ekranie” 🙂

  1. Piotr Strzeżysz, rowerem z Alaski do Patagonii

http://onthebike.pl/pl/

Piotr okazał się niesamowicie wytrwały. Kolejna trzecia próba – udana! Ciepło i optymizm, które przekazał nam w czasie swojej prezentacji – w zupełności zaraża. Dodatkowo przejeżdżał przez „moją ziemię”, spotykał „moich ludzi” w Boliwii. Jak mogło mnie to nie zafascynować? Słuchałem z otwartymi ustami. Kolos w kategorii Podróż!

  1. Łukasz Superman, pieszo przez Iran

http://www.lukaszsupergan.com/

Łukasz lubi chodzić. Podobnie jak ja. Mi również ten sposób podróży również wydaje się bardzo głęboki. Mam wrażenie, że piesza wędrówka zostawia w człowieku moc myśli, spotkań i wspomnień. Przemyślenia Łukasza często są mi bardzo bliskie. Utożsamiam się z wieloma wypowiedzianymi tam słowami. Łukasz – świetna robota!

  1. Mateusz Waligóra, rowerem przez Canning Stock Router

http://www.nakrancach.pl/

Nie znałem tej wyprawy wcześniej. I ona sama jak i przekaz Mateusza zupełnie mnie rozwaliły. Dla mnie najbardziej emocjonalny pokaz. Było dużo o trudzie, o niedogodnościach i walce wewnętrznej, ale dzięki temu dostrzegłem w tym tyle prawdy, niekiedy bardzo trudnej, ale dającej siły. Ile może znieść człowiek, który dąży do celu, pytania o priorytety, a to wszystko w tle diabelskiej Canning Stock Router. Dla mnie mega Kolos! Polecam!

Kolosy 2014!