Jak rozsądnie pomagać?

W podróży najczęściej nam się śpieszy. Szczególnie kiedy dysponujemy krótkim urlopem. Ciężko wtedy o coś więcej niż realizowanie wcześniej zamierzonych punktów wyprawy. Tak po prostu bywa i póki pracujemy na etacie trudno to zmienić. Czasem jednak pojawia się możliwość by w innym kraju pomieszkać, lepiej poznać kontekst, trudne sytuacje, doświadczyć wielu rzeczy od strony mieszkańca, a nie tylko czytelnika czy przemykającego turysty. Ja miałem takie szczęście w Ameryce Południowej. Im lepiej poznawałem poszczególnych ludzi tym bardziej odkrywałem jakieś nowe fakty, zwyczaje, ale też po prostu ludzkie historie. Dzięki temu udało się razem z Wami zrealizować kilka fajnych, charytatywnych akcji. W pomaganiu zawsze byłem za tym, aby dawać wędki zamiast ryb, narzędzia do realizacji celów, a nie gotowe rozwiązania. W związku z tym właśnie, chciałbym na kilkanaście minut zabrać Was do Kairu. Nie dajcie się prosić:

Autobus dla Szubry

Jeśli obejrzeliście powyższy film doskonale już wiecie czym jest akcja Autobus dla Szubry. Jeśli nie, postaram się zachęcić Was w kilku zdaniach do zgłębienia tematu.

Ogromnym problemem Kairu, który jest trochę zamiatany pod dywan, jest niepełnosprawność. Wynika to z tamtejszego praktykowania zwyczaju zawierania małżeństw przez kuzynostwo – wskutek czego dzieci rodzą się z wadami genetycznymi. Przeprowadzone badania wskazują, że nawet 10% populacji poniżej 18-tego roku życia posiada przynajmniej jedną niepełnosprawność. Rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi żyją najczęściej w skrajnej biedzie. Wynika to przede wszystkim z sytuacji, w której konieczność opieki nad dziećmi uniemożliwia pracę, a tym samym zarabianie pieniędzy na utrzymanie całej rodziny.

Na szczęście są takie miejsca jak parafia św. Marka w Kairze gdzie już od 1982 roku organizowana jest pomoc dla takich rodzin. Do tej pory w uczestnictwie w terapii pomagał stary autobus. Dzięki temu wielu niepełnosprawnych mogło dostać się do Clubu de Bonheur – centrum terapii dla dzieci i dorosłych. Niestety pewnego dnia odmówił posłuszeństwa. Trzeba zakupić nowy. Autobus dla Szubry!

Chwała Stowarzyszeniu Dom Wschodni za włączenie się w pomoc i zbiórkę pieniędzy. Szczegóły całej akcji wraz z numerem konta znajdziecie na:

http://domwschodni.pl/autobus-dla-szubry/

Nawet jeśli nie jesteście w stanie pomóc materialnie – udostępnijcie link. Wierzę, że dobro rodzi dobro. Czasem nie trzeba nic więcej, tylko podać dalej!